چاپ مطلب

نخستین محصول نانویی در شرکت کویرتایر تولید شد/ ورود تکنولوژی نانو به صنعت تایر

نخستین محصول نانویی در شرکت کویرتایر تولید شد/ ورود تکنولوژی نانو به صنعت تایر

مدیر اداره تکنولوژی و تحقیقات شرکت کویرتایر گفت: این شرکت با استفاده از فناوری نانو، ‌موفق به تولید تایرهایی با ضخامت پایین اینرلاینر شد. اینرلاینر یا همان داخلی‌ترین لایه استفاده‌شده در تایرهای بدون‌ تیوب است که در نقش تیوب عمل می‌کند و باعث عدم خروج هوا از لاستیک خودرو می‌شود. 

آقای مهندس سیدعلی ضیاتبار در گفت وگو با روزنامه دنیای خودرو با اشاره به ساخت لایه اینرلاینر از دو نوع کائوچو که یکی از آن‌ها طبیعی و دیگری مصنوعی است، گفت: متاسفانه هنوز تکنولوژی ساخت کائوچوی کلروبیوتیل در داخل کشور وجود ندارد و تایرسازان مجبور به خرید و واردات این نوع از کائوچوی مصنوعی گران از بازارهای خارج کشور هستند.

وی گفت: این کائوچوی مصنوعی به‌دلیل داشتن ساختار مولکولی تنیده درهم در مقابل نفوذپذیری هوا بسیار مقاوم است و به همین دلیل در تولید کامپاند مورد استفاده در اینرلاینر کاربرد فراوانی دارد. 

مدیر اداره تکنولوژی و تحقیقات شرکت کویرتایر با تاکید بر اینکه کاهش ضخامت اینر لاینر با استفاده از مواد نانویی می تواند علاوه بر کاهش هزینه‌های تولید از وزن تایر و درنهایت میزان مصرف سوخت خودرو نیز بکاهد، گفت: «براساس بررسی‌های صورت‌گرفته بر تایرهای تولیدی شرکت‌های بزرگی مانند میشلن و بریجستون مشخص شد که این شرکت‌ها با استفاده از مواد نانو از ضخامت تایرهای خود کاسته‌اند.

آقای مهندس ضیاء تبار بیان کرد:  برهمین اساس کویرتایر یک‌سال‌ونیم قبل در فراخوانی از محققان داخلی دعوت کرد تا با تحقیق دراین زمینه نسبت‌به کاهش نفوذپذیری هوا در تایرها اقدام کنند. درنهایت گروهی از محققان دانشگاه صنعتی بیرجند با ارائه طرحی موفق به اجرای این مهم شدند.

مدیر اداره تکنولوژی و تحقیقات شرکت کویرتایر با اعلام اینکه استفاده از مواد نانو در ساخت اینرلاینر 0.3از ضخامت 1.5میلیمتری این لایه می‌کاهد، افزود: درحال‌ حاضر تعدادی تایر با استفاده از فناوری نانو در تولید اینرلاینر تولید شده و درحال گذراندن تست‌های جاده‌ای هستند. 

وی اظهارامیدواری کرد با تایید تست‌های جاده‌ای و آزمایشگاهی،‌ کویرتایر در آینده‌ای نزدیک به‌عنوان نخستین تایرساز ایرانی موفق به تولید انواع لاستیک‌های رادیال سواری با استفاده از این فناوری شود. 

آقای مهندس ضیاء تبار بیان کرد: استفاده ازفناوری نانو درتولید اینرلاینر علاوه‌بر کاهش وزن تایر و هزینه تولید، بهبود عملکرد را نیز درپی خواهد داشت.