انتخاب تایر مناسب

مصرف کننده گرامی، قبل از اینکه برای خرید تایر اقدام کنید لازم است موارد زیر را در نظر داشته باشید:

آب و هوا

آب و هوايي که در آن زندگي می‌کنيد، عامل مهمی در انتخاب  تایر خواهد بود. به عنوان مثال، اگر دمای هوا در فصل زمستان به زیر 7 درجه سانتیگراد می‌رسد، باید تایرهای مخصوص فصل زمستان را خریداری کنید.

 

سبک رانندگی

آیا شما مسافت زیادی را در جاده رانندگی می‌کنید، یا بیشتر درون شهر از اتومبیل خود استفاده می‌کنید؟ نگاهی به ویژگی‌های عملکردی تایرها به شما کمک می‌کند تایری را انتخاب کنید که مناسب سبک رانندگی شما باشد.

 

وسیله نقلیه شما

تایرهای زیر خودروهای خریداری شده (تحت عنوان تایر های OE یا تایرهای تجهیزی که توسط خودروساز روی خودرو نصب می‌شود) برای خودروی شما مناسب هستند، اما این بدان معنا نیست که آن‌ها لزوماً بهترین تایر برای این خودرو هستند. توصیه‌های مربوط به انتخاب تایر را بررسی نموده یا برای انتخاب بهترین تایر، شخصاٌ اقدام نمایید.

 

بودجه خرید تایر

از قیمت تایرهای تولیدی شرکت کویرتایر می‌توانید از نمایندگی‌های فروش کویر تایر اطلاع حاصل فرمایید. اما در نهایت، فراموش نکنید که فروشندگان تایر می‌توانند شما را در مورد کیفیت تایر و قیمت آن راهنمایی کنند.

 

اطلاعات مندرج روی برچسب تایر اتحادیه اروپا در ارتباط با رتبه بندی تایرها

برچسب تایر اتحادیه اروپا، اطلاعات مهمی را در ارتباط با کیفیت، ایمنی و مسائل زیست محیطی هر تایر، ارائه می‌نماید. اطلاعات روی این برچسب به شما کمک می‌کند که تایرها را در ارتباط با عملکرد آنها هنگام ترمزگیری در جاده‌های خیس، میزان مصرف سوخت و ایجاد صدا در حرکت، مقایسه کنید.

 

نرخ مصرف سوخت تایر

آیا می‌دانید که سهم تایرها در مصرف سوخت خودرو، برابر 20 درصد می‌باشد؟ انتخاب تایرهای طراحی شده برای مصرف سوخت کمتر (تایر های سبز) این امکان را به شما می دهد تا مسافت‌های طولانی‌تری را با سوخت کمتری طی کنید. به این ترتیب  میزان CO2 کمتری نیز توسط خودرو تولید خواهد شد.

 

چه عاملی باعث کاهش مصرف سوخت خودرو می‌شود؟

به سادگی می‌توان گفت که تایرهای با مقاومت کمتر در برابر غلتش، نیروی کمتری برای پیش رانش نیاز دارند. این امر در نهایت به مصرف کمتر سوخت، منجر می‌شود.

 

نرخ مصرف سوخت تایر چگونه ارزیابی می‌شود؟

میزان مصرف سوخت تایرها در گریدهای A تا G با استفاده از کدهای رنگی به شرح زیر درجه بندی می‌شود:

 •  A(سبز) = بالاترین گرید برای نرخ مصرف سوخت
 •  G(قرمز) = پایین ترین گرید برای نرخ مصرف سوخت

گرید D برای تایرهای سواری مورد استفاده قرار نمی‌گیرد.

 

گریدبندی سوخت تایر به چه معنی است؟

تفاوت بین یک تایر با گرید A و یک تایر با گرید G می‌تواند به معنای حداکثر 5/7 درصد کاهش در مصرف سوخت خودرو باشد. در شرایط واقعی سرویس، انتخاب تایرهای گرید  A به جای تایرهای گرید G می تواند منجر به صرفه جویی بیش از 6 لیتر در هر 1000 کیلومتر کارکرد، شود.

با در نظر گرفتن قیمت بنزین (به طور میانگین 10،000 ریال در هر لیتر)، صرفه جویی ایجاد شده در هزینه‌های مصرف سوخت خودرو، بیش از 6،000،000 ریال در طول عمر مفید تایرها، خواهد بود.

به این ترتیب شما نیز سهمی در حفاظت از محیط زیست خود خواهید داشت.

تغییر در هر گرید مصرف سوخت  و بهبود آن، موجب صرفه جویی در مصرف 1 لیتر سوخت درهر 1،000 کیلومتر کارکرد می‌گردد که علاوه بر کاهش حدود 15 درصد در تولید گاز CO2، صرفه جویی معادل 1،000،000 ریال را نیز درمصرف سوخت خودرو در طول عمر یک حلقه تایر ایجاد می‌نماید.

فراموش نکنید، شما می‌توانید سهم خود را در تخریب محیط زیست کاهش دهید!

با فرض در نظر گرفتن مصرف متوسط 8 ليتر سوخت در 100 كيلومتر کارکرد خودرو، قيمت سوخت معادل 10،000 ریال در هر ليتر و متوسط مسافت پیموده شده توسط خودرو برابر 80،000 كيلومتر، هزینه واقعی مصرف سوخت و صرفه جویی ناشی از آن می تواند تحت تاثیر عواملی مانند فشار باد داخلی تایر، وزن خودرو و سبک رانندگی، تغییر نماید.

 

چه عوامل دیگری روی نرخ مصرف سوخت خودرو تاثیر می‌گذارند؟

فشار باد پایین:

عدم توجه به فشار باد داخلی موجب افزایش مقاومت غلتشی تایر شده و روی چسبندگی تایر به سطوح خیس اثر می‌گذارد.

 

وزن وسیله نقلیه:

وزن خودرو و نحوه رانندگی شما، می تواند تفاوت فاحشی را در میزان مصرف سوخت ایجاد کند. شما می‌توانید مصرف سوخت را با تغییر در روش رانندگی، کاهش دهید.

موارد نشان داده شده بر روی برچسب، فقط به منظور تشریح این مفاهیم بیان شده‌اند. مقادیر مذکور برای یک حلقه تایر مشخص بر حسب نوع و سایز آن ممکن است با این مقادیر متفاوت باشد.

 

گرید چنگ زنی به جاده خیس (Wet Grip)

تایرهایی که در ارتباط با چنگ زنی به سطوح خیس دارای گرید بالاتری می باشند به محض ترمز گیری، موجب توقف خودرو می‌گردند.

 

چنگ زنی به سطح خیس چیست؟

توانایی ترمزگیری تایر در جاده ها در شرایط مرطوب را "چنگ زنی به سطح خیس" می‌نامند. گریدبندی اتحادیه اروپا تنها بر یک جنبه از چنگ زنی تایر روی جاده خیس تمرکز کرده و آن عملکرد ترمز در جاده های خیس است.

 

چنگ زنی به سطح خیس چگونه گرید بندی می‌شود؟

چنگ زنی به سطح خیس از رتبه A تا F درجه بندی و ارزیابی می‌شود:

A= بالاترین گرید  

F= پایین ترین گرید

گریدهای D و G برای خودرو های سواری مورد استفاده قرار نمی‌گیرد.

 

گریدبندی تایرها درچنگ زنی به جاده خیس چه مفهومی دارد؟

در شرایط اضطراری، تنها چند متر تفاوت در طول خط ترمز خودرومی تواند تفاوت عمده ای را در سرعت توقف خودرو ایجاد کند. برای یک خودروی سواری، در صورت ترمزگیری کامل با سرعت 80 کیلومتر در ساعت، خط ترمز خودرویی که با تایرهای دارای گرید A تجهیز شده باشد، می‌تواند تا 18 متر کوتاه تر از حالتی باشدکه خودرو با تایرهای گرید F، تجهیز شده باشد.

 

هنگام رانندگی همیشه باید فاصله های توصیه شده با خودرو جلویی را رعایت کنید.

این در صورتی است که اندازه گیری با توجه به روش های آزمایش مندرج در مقررات EC 1222/2009 انجام شده باشد. طول خط ترمز می تواند با توجه به شرایط رانندگی و سایر عوامل تاثیر گذار دیگر، نوسان داشته باشد.

موارد نشان داده شده بر روی برچسب، فقط به منظور تشریح این مفاهیم بیان شده اند. مقادیر مذکور برای یک حلقه تایر مشخص بر حسب نوع و سایز آن ممکن است با این مقادیر متفاوت باشد.

 

گرید صدا (Noise)

منشا برخی از صداهای ایجاد شده ناشی از حرکت خودرو، تایر ها می‌باشند. با انتخاب یک تایر با گرید خوب صدایی، می توانید تاثیر رانندگی خود را بر محیط اطراف کاهش دهید.

در گریدبندی صدا در اتحادیه اروپا چه چیزی اندازه گیری می‌شود؟

در گرید بندی اتحادیه اروپا، میزان صدای خارجی تایر بر حسب دسیبل اندازه گیری می‌شود.

به دلیل این که بسیاری از افراد با این واحد اندازه گیری صدا آشنا نیستند، در برچسب اتحادیه اروپا تصویری از یک بلندگو با امواج سیاه نشان داده شده که مشخص کننده آن است که تایر چقدر صدا ایجاد می کند. مطابق این تصویر هرچه تعداد امواج صوتی ایجاد شده بیشتر باشد، تایر صدای بلندتری ایجاد می‌کند.

 • یک موج سیاه: کم صدا (حداقل dB3 کمتر از محدوده مجاز در اتحادیه اروپا)
 • دو موج سیاه: متوسط (بین محدوده مجاز در اتحادیه اروپا و dB 3 کمتر از آن)
 • سه موج سیاه: پر صدا (بالاتر از محدوده مجاز در اتحادیه اروپا)

 

گرید بندی صدای تایر به چه معنی است؟

سطوح دسیبل در مقیاس لگاریتمی اندازه گیری می شود. این به آن معنی است که افزایش فقط چند دسیبل، تفاوت زیادی در میزان صدای ایجاد شده توسط تایر خواهد داشت. در واقع، تفاوتی معادل dB  3 ، مقدار صدای خارجی ایجاد شده توسط تایر را دو برابر می‌کند.

با در نظر گرفتن صد ها هزار خودرویی که هر روز در سطح جاده های کشور تردد می کنند، اگر همه ما تایر های مصرفی خود را با گریدهای پایین تر در ارتباط با صدای ایجاد شده انتخاب کنیم، تصور کنید شهر ها و روستاهای ما چقدر ساکت تر خواهند شد.

سهم شما در کاهش آلودگی صوتی با انتخاب تایر با گرید صوتی بالا، افزایش می‌یابد.

 

جابجایی تایرها زیر خودرو

میزان فرسایش تایرهای جلوی خودرو اغلب سریع تر از تایر های عقب می باشد. تغییر منظم محل قرار گیری تایرها زیر خودرو اغلب به یکنواخت سازی میزان فرسایش تایر ها کمک کرده و تایر ها دارای طول عمر بیشتری خواهند بود.

جابجایی تایرها زیر خودرو مشکلات فرسایشی ناشی از صحیح نبودن مقدار فشار باد داخلی تایر را اصلاح نخواهد کرد.

 

در چه فواصل زمانی باید جابجایی تایر زیرخودرو را انجام داد؟

جابجایی تایرها حدوداٌ بعد از هر 10،000 کیلومتر کارکرد مناسب می باشد، هرچند عوامل دیگر مانند شرایط محیطی و سرویس و همچنین سبک رانندگی و عیوب سیستم تعلیق خودرو هم ممکن است بر میزان پیمایش لازم برای جابجایی تایر ها تاثیر گذار باشد. برخی از این عوامل عبارتند از :

 • سرعت بالا، حمل بارهای سنگین، پیمودن فواصل طولانی: اگر شما به طور منظم با سرعت‌های بالا ودر فاصله‌های طولانی رانندگی می کنید یا بارهای سنگینی را حمل می‌کنید، فشار اضافی وارده به خودرو می‌تواند به معنی جابجایی زودتر تایرهای زیر خودرو باشد.
 • فرسایش غیر عادی: در صورت مشاهده فرسایش شدید و غیر یکنواخت در تایرها، آنها را در اسرع وقت زیر خودرو جابجا کنید.
 • صدای تایر: اگر صدای تایر را هنگام رانندگی در یک جاده صاف احساس می‌کنید ، ممکن است وقت آن رسیده باشد که تایر ها را زیر خودرو و روی محور های عقب و جلو، جابجا کنید.

 

آیا می توانم جابجایی تایر را خودم انجام دهم؟

توصیه می‌شود که برای جابجایی تایر زیر خودرو به آپاراتی‌ها مراجعه نمایید تا کار به روش اصولی و حرفه‌ای انجام پذیرد.

اما شما نیزمی‌توانید این کار را انجام داده و برای آن هیچ ابزار تخصصی لازم نیست - فقط به فضای کافی و چند ساعت وقت، نیاز دارید.

برای انجام کارهای مرتبط با خودرو، همواره از کتابچه راهنمایی که توسط سازنده خودرو برای مالک آن تهیه شده است، استفاده کنید.

 

درصورتی که کار جابجایی تایر زیر خودرو را خودتان انجام می دهید، به موارد زیر توجه کنید:

 • جابجایی از روی محورجلو به محور عقب: اگر تایرها دارای اندازه یکسان باشند، بایستی تایرها را از محور جلو به سمت محور عقب جابه جا کنید.
 • طرح گل های جهت دار: در هنگام جابجایی تایر هایی که دارای طرح گل های جهت دارهستند، اطمینان حاصل کنید که جهت حرکت تایر(که روی دیواره آن با استفاده از یک فلش نشان داده شده است)، در جهت حرکت خودرو باشد.
 • باز وبست و بالانس مجدد تایر ها: چنانچه زیر خودرو از تایر های با طرح گل های جهت دار و سایز های مختلف استفاده شده باشد، بایستی پس از جابجایی، نسبت به بالانس مجدد تایر ها اقدام نمایید.
 • چگونه یک تایر پنچر را تعمیر کنیم؟

چنانچه اطمینان ندارید که خودتان می توانید پنچری تایر را بگیرید ، فراموش نکنید که همیشه می توانید از متخصصین و نمایندگان خدمات پس از فروش شرکت کویر تایر برای این کار کمک و یا مشاوره بگیرید. برای پیدا کردن یک متخصص تایر در نزدیکی محل زندگی خود، به فهرست نمایندگان فروش کویر تایر مراجعه کنید.

 

چرا تعمیر تایر مهم است؟

اگر رانندگی را با تایری انجام می دهید که به طور مداوم هوای داخلی خود را از دست می دهد، یا دارای یک سوراخ است، بسیار مهم است که تایر در اسرع وقت توسط یک متخصص بررسی شود، این کار نه تنها برای حفظ ایمنی شما ضروری است، بلکه رانندگی با یک تایر پنچر ( کم باد) حتی برای طی یک فاصله کوتاه، می تواند باعث خرابی تایر و غیر قابل استفاده شدن آن شود.

چه کارهایی را یک متخصص تایر می تواند برای شما انجام دهد؟

 • تعمیر سوراخ های رویه (ترد) تایر: اکثر سوراخ ها، بریدگی ها و صدمات وارده به تایر تا اندازه 64/0 سانتیمتر در صورتی که خرابی از رویه تایر به سطوح زیرین (لایه ها) نفوذ نکرده باشد، قابل تعمیر است.
 • از گسترش آسیب دیدگی تایر جلوگیری کند.
 • فشارباد داخلی تایر را کنترل کرده و آن را به میزان توصیه شده برساند.

با این حال، مواردی وجود دارد که شما به سادگی نمی توانید آن را تعمیر کنید. در این موارد، شما باید تایر جدیدی را خریداری کنید.

 

چگونه سوراخ تایر خود را پیدا کنید؟

آیا متوجه کاهش مداوم فشار باد داخلی تایر شده اید؟ شما باید ابتدا برای تعمیر، محل نشتی و سوراخ را پیدا کنید.

 • وجود پیچ یا سایر مواد خارجی که بخشی از آن از تایر بیرون زده شده است را کنترل کنید. پیدا کردن منبع نشتی می تواند کمی مشکل باشد اما ترفندی وجود دارد که این کار را آسان می کند.
 • یک ظرف اسپری را با مقداری محلول صابون یا مایع آشکارساز نشتی، پرکنید.
 • تایر را باد زده و سپس تمام سطح خارجی تایر را با محتوای بطری، اسپری کنید.
 • هم زمان با حرکت محلول داخل بطری بر روی ترد، منتظر خروج حباب های کوچک هوا، درست در محلی که سوراخ وجود دارد، باشید.

در صورتی که سوراخ تایر خود را پیدا کردید، توصیه می کنیم جهت تعمیر تایر به یک متخصص این کار مراجعه نمایید.

برای پیدا کردن یک متخصص تایر در نزدیکی محل زندگی خود به نمایندگی های فروش شرکت کویر تایر مراجعه کنید.