گروه کار کویرتایر در خراسان جنوبی نمونه شد

  • ۴۳۱
  • روابط عمومی
گروه کار کویرتایر در خراسان جنوبی نمونه شد

درسی و پنجمین جشنواره امتنان و تجلیل از کارگران نمونه و واحدهای کارگری استان که با حضور استاندار خراسان جنوبی برگزار شد از گروه کار کویرتایر به عنوان نمونه در استان خراسان جنوبی تجلیل شد.
به گزارش روابط عمومی شرکت کویرتایر؛ در این مراسم استاندار خراسان جنوبی با اهدای لوح تقدیر و هدایایی به 4 نفر از اعضای گروه کار نمونه شرکت کویرتایر با عنوان طراحی و پیاده‌سازی سامانه داشبورد مدیریتی شرکت کویرتایر در بخش خدمات، از آنان تجلیل کرد.
استاندار خراسان جنوبی در این مراسم گفت: با استقرار دولت سیزدهم، توجه ویژه و خاصی به جامعه کارگری شد.
وی با بیان اینکه کارگر ما برای گذران معیشت زندگی تلاش می کند، تصریح کرد: در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران توجه ویژه و خاصی به جامعه کارگری می شود.

استاندار با بیان اینکه کارگر و کارفرما مکمل یکدیگر هستند، افزود: در کشورهای غربی و اروپایی هر روز شاهد تحصن هستیم و کارگران ناراضی اند اما نظام اسلامی برای کارگران ارزش و اهمیت بالایی قائل است‌.
قناعت گفت: همزمان با استقرار دولت سیزدهم شاهد توسعه و توجه ویژه و خاص به جامعه کارگری هستیم و ریل گذاری خوبی در این دولت نسبت به جامعه کارگری و تولید وجود دارد.
 مهندس سیدعلیرضا سیادت مدیر واحد IT و شبکه شرکت کویرتایر گروه کار و طرح ارائه شده با عنوان طراحی و پیاده‌سازی سامانه داشبورد مدیریتی در شرکت کویرتایر را به شرح زیر تشریح و معرفی کرد

تشریح طرح:
عدم آگاهی از آخرین وضعیت اطلاعات سازمان تحت مدیریت هر مدیر ارشد یا مدیر میانی در شرکت در زمان مناسب و با دقت مناسب، تصمیم‌سازی دیر یا نادرست را حاصل می‌شود. یکی از روشهای ایجاد این آگاهی صحیح و به موقع، استفاده از سامانه داشبورد مدیریتی است. داده‌های مختلف در شرکت به صورت پراکنده وجود دارند. سرجمع کردن این داده‌ها و استخراج اطلاعات صحیح و بموقع از آنها همیشه از چالشهای مدیران بوده است. داشبورد مدیریتی یک ابزار هوش تجاری است که به نمایش و تحلیل داده‌ها و شاخص‌های کلیدی عملکرد یک سازمان کمک می‌کند.
امکاناتی که داشبورد مدیریتی به مدیران ارشد و مدیران میانی در شرکت کویرتایر داده است عبارتند از:

1- امکان ردیابی و ارزیابی عملکرد تیم‌ها، پروژه‌ها، فرآیندها و محصولات

2- امکان شناسایی نقاط قوت و ضعف، فرصت‌ها و تهدیدها، ریسک‌ها و مشکلات

3- امکان اندازه‌گیری و بهبود کارایی، کیفیت، سودآوری و رضایت مشتری

4- امکان تصمیم‌گیری آگاهانه و برنامه‌ریزی استراتژیک بر اساس داده‌های موجود و پیش‌بینی‌های محاسبه شده

5- امکان ارتباط و هماهنگی بهتر بین مدیران و کارکنان و اشتراک‌گذاری اطلاعات مهم به صورت شفاف و موثر.
 

برای ساخت سامانه داشبورد مدیریتی در شرکت کویرتایر این مراحل طی شد:

1- تعیین هدف و نیازها 2- انتخاب منابع و داده‌های مرتبط 3- تعریف شاخص‌ها 4- طراحی و پیاده‌سازی ربات‌های جمع‌آوری داده 5- ساخت بانکهای اطلاعاتی 6- طراحی و پیاده‌سازی داشبورد 7- تعریف سرورها 8- تعریف کاربران با سطوح دسترسی 9- انتشار روی دستگاههای مختلف 10- آموزش، نگهداری و پشتیبانی.
 

این سامانه آخرین داده‌های بخشهای مختلف مربوط به هر مدیر را به تفکیک هر بخش جمع‌آوری کرده و در قالب اطلاعات مفید بر اساس شاخصهای مربوطه به شکل نموداری به نمایش می‌گذارد. این نمایش داشبورد علاوه بر کامپیوتر، بر روی گوشی موبایل یا تبلت نیز قابل تعریف و دسترسی است تا در محلهایی بجز دفتر کار نیز بتوان آنها را مشاهده کرد. مدیر مربوطه با این ابزار در زمان بسیار کوتاه و با اطمینان به صحت داده‌ها، به آخرین اطلاعات لازم دسترسی پیدا می‌کند و با اطمینان بیشتری می‌تواند بر اساس شاخص‌های مختلف، بخشهای تحت مدیریت خود را نظارت کند تا تصمیم‌گیری بموقع‌تر و بهتری داشته باشد.

مشخصات فنی:

        1- بخش ورود داده ( Data Entry ): این بخش شامل سامانه‌ها و فایل‌های مختلف به ویژه فایل‌های اکسل است که طبق کار روزانه قبلی پرسنل شرکت، ورود داده انجام می‌گیرد. یک خلاقیت کاربردی در اینجا این است که هیچگونه کار جدید یا متفاوتی برای پرسنل تعریف نشده است.

        2- ربات‌های جمع‌آوری داده: با ارتباط گیری با سامانه‌ها و فایلهای مختلف بطور متناوب، داده‌های لازم برای سامانه توسط چندین ربات جمع‌آوری می‌گردد.

        3- بانک اطلاعاتی میانی: داده‌های جمع‌آوری شده در بانک اطلاعاتی میانی SQLServer بشکل مناسب و بدون افزونگی داده ذخیره می‌گردند.

        4- نرم‌افزار هوش تجاری Power BI: از این نرم‌افزار که محصول شرکت مایکروسافت است و در بازارهای رسمی دستگاههای مختلف وجود دارد، برای ساخت پوسته سمت کاربر در کامپیوتر، گوشی موبایل و تبلت استفاده شده است. این نرم‌افزار بر اساس داده‌های بانک اطلاعاتی، اطلاعات حاصل شده و شاخص‌ها را در قالب نمودارها و طرحهای گرافیکی مطلوب نمایش می‌دهد.

        5- سرور ویندوزی: برای این منظور از یک نسخه ویندوز سرور 2022 برای سرور مدنظر که با مجازی سازی بر روی یک سرور واقعی ساخته شده، استفاده کرده‌ایم.

        6- پروتکل امنیتی: برای ارتباطات بین سرور و کلاینت از HTTPS استفاده کرده‌ایم تا امنیت ارتباطی بالایی داشته باشیم.

        7- سطوح دسترسی: با تعریف سطوح دسترسی، هر کاربر فقط به اطلاعات مربوط به خودش دسترسی دارد.

 

ابداعات و نوآوری انجام شده:

        ربات‌های جمع‌آوری به زبان سی شارپ کدنویسی شده و در سرور مناسب ویندوزی برای این کار ساخته شده اند. این ربات‌ها بگونه‌ای طراحی شده اند که هیچگونه کار جدید یا متفاوتی برای کار روزانه پرسنل ایجاد نمی‌کنند و بدون اینکه پرسنل تغییری را حس کنند، این فرآیند را به شکل خلاقانه‌ای انجام می‌دهند.

 

نقاط قوت:

  • فراهم کردن امکان تصمیم‌گیری آگاهانه‌تر و سریعتر به مدیران
  • ساده‌تر کردن درک داده‌های مبتنی بر اعداد به شکل زبانی واحد در شرکت
  • کمک به شناسایی ویژگیهای فرآیندها، فرصت‌ها و مشکلات شرکت
  • افزایش بهره‌وری و سودآوری
  • بهبود ارتباطات درون سازمانی و برون سازمانی

 

مشخصات افراد تیم گروه کار نمونه استان خراسان جنوبی در بخش خدمات